Flash

Technologia Flash oparta o język ActionScript służy do tworzenia animacji komputerowych wykonanych przy użyciu grafiki wektorowej, zezwalając na interakcję z użytkownikiem. Bardzo często stosowany do projektowania i tworzenia reklam oraz interaktywnych aplikacji na stronach WWW. W czasie największej popularności bardzo często używany jako player materiałów video na stronie.

W pierwszych fazach działania mocno zyskała na popularności, głównie ze względu na przystępne rozwiązania graficzne. Dzięki zastosowaniu grafiki wektorowej można wykonać na stronie praktycznie każdą animację bez straty na jakości takiej grafiki. Niestety z czasem traciły na popularności ze względu na szereg wad technologicznych, przede wszystkim rzutujących na wydajność takiego rozwiązania. W ostatnim czasie najpopularniejsze przeglądarki jak Chrome czy Firefox przestały wspierać Flash w swoich przeglądarkach a sam producent Adobe zapowiedział koniec wsparcia.

Jakie są wady technologii Flash?

  • konieczność instalacji dodatkowych wtyczek umożliwiających odtwarzanie animacji
  • powolna w stosunku do innych technologii internetowych
  • zużywa duże ilości zasobów komputera czy telefonu
  • jest określana jako nieodpowiednio zabezpieczona
  • ma negatywny wpływ na skuteczne pozycjonowanie WWW

Flash a SEO

Strony internetowe wykonane w technologii Flash bardzo często nie osiągają wysokich pozycji w rankingach wyszukiwarek internetowych. Brak możliwości indeksacji treści zawartych w animacji powoduje, iż pozycjonowanie takiej strony jest znacząco utrudnione. Roboty wyszukiwarek nie są w stanie „czytać” takich treści i określić tematyki podstrony, a umieszczanie tekstu pod animacją nie jest zgodne z wytycznymi dla webmasterów. Optymalizacja strony WWW wykonanej w tej technologii rozpoczyna się od usunięcia/zastąpienia technologii Flash.