Ruby on Rails

Ruby on Rails jest oprogramowaniem, frameworkiem służącym do tworzenia aplikacji internetowych. Framework Rails jest napisany w języku Ruby z użyciem architektury MVC (Model -View-Controller). Do uruchomienia wymaga jedynie serwera WWW oraz bazę danych. Głównymi założeniami twórców Rails były szybkość i przejrzystość kodu źródłowego.

Z Ruby on Rails korzystają zarówno pojedynczy użytkownicy, małe firmy jak i duże organizacje. Jako oprogramowanie znajduje zastosowanie w e-commerce, portalach społecznościowych, katalogów firm, w zarządzaniu małymi i dużymi firmami czy po prostu może zostać wykorzystany w tworzeniu prostej wizytówki internetowej.

Dzięki dużej dostępności wtyczek, tworzenie aplikacji jest prostsze. Możliwość instalacji modułów pozwala na korzystanie z gotowych rozwiązań jak moduły logowania, tagowanie czy galerie zdjęć.

Ruby on Rails w pozycjonowaniu stron

Przy tworzeniu stron i aplikacji internetowych ważnym elementem promocji w sieci jest ich skuteczne pozycjonowanie. W zależności od technologii wykonania pozycjonowanie stron może być utrudnione. W przypadku RoR proces optymalizacji kodu pod kątem SEO należy rozpocząć już na samym początku – podczas planowania całego systemu. Do pomocy posłużą nam oczywiście gotowe moduły SEO wspomagające pozycjonowanie stron www:

  • Metamagic – możliwość edycji meta-tagów w sekcji head witryny jak meta-titl czy meta-description
  • SitemapGenerator - generator mapy witryny w pliku XML
  • Gretel for breadcrumbs - moduł dodający pełną nawigację okruszkową na stronie
  • FriendlyId - moduł optymalizujący przyjazne adresy URL
  • istnieje również wiele modułów wpływających na pozycjonowanie grafiki

Oczywiście prócz wyżej wymienionych modułów można wykonać własne zmiany optymalizacyjne ułatwiające pozycjonowanie. Jednym z takich działań może być wdrożenie przekierowań pojedynczych podstron, przekierowanie domeny z wersji www/bez www. Rails umożliwia implantację tagów noindex oraz edycję pliku robots.txt.