Javascript

Przedstawiamy Państwu informacje o technologii Javascript - jego plusach, minusach a także jaki ma ona wpływ na audyt strony WWW.

Opis

Javascript jest językiem programowania który pozwala na wprowadzenie elementów interaktywnych na stronie takich jak mapy, animacje grafik 2D/3D, obsługa video a także do sprawdzania poprawności formularzy czy też budowania nawigacji na serwisie.

Zalety

Dzięki wykorzystania tego języka na stronie mamy większe moźliwości interakcji z użytkownikami. Pozwala on na wprowadzania zmian dynamicznych w witrynie takie jak np. wyświetlanie okien dialogowych, ładowanie galerii zdjęć, zmianę wyglądu czy też zawartości. Pozwala on także na weryfikację poprawności wypełniania dancyh w różnego rodzaju formularzach.

Wady

Decydując się na użyciu tego języka przy budowie własnej strony internetowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na skuteczne pozycjonowanie stron. Do najbardziej niekorzystnych sytuacji można zaliczyć dynamiczne ładowanie treści czy też nieodpowiednia budowa nawigacji na serwisie. Google nie zawsze w pełni poprawnie wczytuje tego typu zawartość, e. W celu weryfikacji należy sprawdzić w jaki co wpływa niekorzystnie na pozycjonowanie serwisu. sposób nasza witryna jest renderowana przez przeglądarkę po wyłączeniu obsługi Javascript. Ważnym także elementem jest weryfikacja, czy pliki .js są dostępne dla robotów wyszukiwarek, gdyż bardzo często domyślnie są one blokowane za pomocą pliku robots.txt.

Podsumowanie

Wykorzystanie technologii Javascript pozwala na wzbogacenie serwisu, może sprawić że strona będzie bardziej przejrzysta, dynamiczna i przyjazna dla użytkowników. Jej zastosowanie w niektórych przypadkach jest wręcz wskazane, natomiast należy zwrócić uwagę na elementy które negatywnie mogą wpłynąć na promocje naszej strony www. Odpowiednia implementacja i weryfikacja serwisu sprawi że wykorzystanie tej technologii przyniesie wiele korzyści także dla potencjalnych Państwa klientów.